MAPA MIESIĄCA: Realizacje architektoniczne Daniela Libeskinda

 
Daniel Libeskind to jeden z najwybitniejszych i najsławniejszych współczesnych architektów. Urodził się w Łodzi w 1946 roku w rodzinie polskich Żydów. Choć Polskę opuścił wraz z rodzicami jako nastolatek, a za swą ojczyznę obrał finalnie Stany Zjednoczone, nad Wisłę wraca często, także w ramach działalności artystycznej.
 
Jego twórczość mieści się w szerokich ramach modernizmu, postmodernizmu i neomodernizmu, a dzieła, których jest autorem, zdobią miasta obu Ameryk, Azji i Europy. Stąd też, gdy tylko będziecie w Berlinie zwróćcie uwagę np. na Muzeum Żydowskie, z kolei w Kopenhadze na Metro Cabinn Hotel, w Manchesterze na Imperialne Muzeum Wojny, w Wilnie na Muzeum Sztuki Współczesnej MO, w San Francisco na Współczesne Muzeum Żydowskie, w Manili na Iglicę Stulecia, a w Hong Kongu na Kreatywne Muzeum Multimedialne.
 
W Polsce warto udać się do Warszawy, gdzie wśród jej żelbetowo-szklanych wieżowców wyróżnia się słynny „Żagiel Libeskinda”, tj. drapacz chmur przy ul. Złotej 44. Ten 192 metrowy budynek mieszkalny został oficjalnie otwarty w marcu 2017 roku po niemałych perturbacjach. Dziś stanowi nieodzowny element krajobrazu warszawskiego city będąc jednym z jego najcharakterystyczniejszych elementów.
 
Można go lubić lub nie, ale trudno odmówić Libeskindowi dzieła wyróżniającego się, także pod względem rekordu, który dzierży – najwyższego budynku mieszkalnego w Unii Europejskiej.
 
Czy znacie jakieś inne efekty twórczej działalności Daniela Libeskinda? Która budowla jego projektu podoba Wam się najbardziej?
 
_______
Wszystkie nasze mapy są dostępne w pełnej rozdzielczości na naszej stronie internetowej: https://atlas2022.uw.edu.pl/materialy-edukacyjne/mapy/

Powiązane zdjęcia: