MAPA MIESIĄCA: Wenus. Obiekty noszące nazwy związane z Polską i udział Polaków w eksploracji planety

Na zakończenie serii dotyczącej kartografii planetarnej, przedstawiamy mapę dotyczącą odniesień do Polski oraz Polaków na ciele niebieskim, które w ostatnich latach odzyskuje coraz więcej uwagi świata nauki. Mowa o Wenus, czyli drugiej planecie Układu Słonecznego, niekiedy nazywanej „siostrą Ziemi”, ze względu na podobne parametry, takie jak wielkość czy skład chemiczny.
 
Obecnie (stan na 13.07.2022) na jej powierzchni 13 obiektów nosi nazwy związane z naszym krajem – jedenaście kraterów uderzeniowych, jedna dolina oraz jedna korona, czyli specyficzne, owalne wzniesienie pochodzenia wulkanicznego.
 
Wszystkie obiekty na Wenus nazywane są w bardzo ciekawej konwencji. W myśl powiedzenia „mężczyźni są z Marsa, kobiety są z Wenus”, wszystkie obiekty noszą nazwy „kobiece” (chociaż na Marsie analogiczna zasada nie obowiązuje). Mogą to być nazwiska zasłużonych kobiet (Konopnicka, Nałkowska), żeńskie imiona (Zosia, Janina), bóstwa (Jutrzenka, Żywie) lub inne tematyczne odniesienia. Przypisanie danemu obiektowi nazwy jest również zależne między innymi od jego typu – przykładowo pola wydmowe zawsze noszą imiona bogiń związanych z pustyniami.
 
Mamy nadzieję, że ta dość nietypowa seria map była ciekawa do śledzenia i zachęcała do rozważań na temat eksploracji kosmosu, która niewątpliwie będzie stawała się coraz bardziej nieodłączną częścią naszego życia.
 
Ukazane na mapie nazwy zostały pozyskane z zasobów Międzynarodowej Unii Astronomicznej.
 
W tym momencie pozostaje już tylko zadać pytanie – czy Waszym zdaniem są jakieś aspekty/osoby/wydarzenia związane z Polską, które bezsprzecznie powinny być upamiętnione w przestrzeni kosmicznej, a których zabrakło na przedstawionych przez nas obiektach?
_______
Wszystkie nasze mapy są dostępne w pełnej rozdzielczości na naszej stronie internetowej: http://atlas2022.uw.edu.pl/materialy-edukacyjne/mapy/

Powiązane zdjęcia: