MAPA TYGODNIA: Pomniki Historii w Polsce cz. 2

Dziś prezentujemy drugą część mapy obrazującej rozmieszczenie Pomników Historii w Polsce. Obejmuje ona wschodnie województwa, a więc woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie, lubelskie, małopolskie i podkarpackie.
 
Podobnie, jak w przypadku obiektów z Polski zachodniej, jest to zbiór bardzo zróżnicowany pod wieloma względami. Historycznie obejmuje neolityczne kopalnie krzemienia, obiekty średniowieczne (np. zespół katedralny we Fromborku), jak i te powstałe w XX w. (np. muzeum Józefa Piłsudskiego w podwarszawskim Sulejówku); przestrzennie zawiera zarówno pojedyncze budowle (np. kopalnię soli w Bochni), jak również zespoły architektoniczno-krajobrazowe, (np. ten w Nowym Wiśniczu) oraz założenia urbanistyczne (np. Zamość); tematycznie mieści zarówno obiekty o szczególnej wartości inżynieryjnej (np. najstarszą kopalnię ropy naftowej w Bóbrce), obiekty związane z historycznymi wydarzeniami (np. pole bitwy pod Grunwaldem), jak również miejsca kultu (np. sanktuarium pielgrzymkowe w Świętej Lipce czy meczet w Kruszynianach). Najwięcej obiektów znajduje się w woj. małopolskim (12), a najmniej w podlaskim (4).
 
Warto także wspomnieć o procesie wpisywania danego obiektu na listę Pomników Historii. Nowy Pomnik ustanawia swym rozporządzeniem Prezydent RP na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ostatnich latach liczba obiektów z tym prestiżowym wyróżnieniem wzrosła o 3 w 2022 r., po 5 w 2021 r. i 2020 r., o 7 w 2019 r. i aż o 17 w jubileuszowym roku 2018.
 
Ponownie chcemy Was zapytać, ile z wymienionych na mapie obiektów już odwiedziliście? Czy uważacie, że jakiegoś obiektu zabrakło na liście? Czekamy na Wasze komentarze.
 
_______
Wszystkie nasze mapy są dostępne w pełnej rozdzielczości na naszej stronie internetowej: http://atlas2022.uw.edu.pl/materialy-edukacyjne/mapy/

Powiązane zdjęcia: