MAPA TYGODNIA: Przedstawicielstwa dyplomatyczne – polskie za granicą i zagraniczne w Polsce

Trwające od trzech tygodni wakacje szkolne to okres wzmożonych podróży, także zagranicznych. A w podróży, mimo że zazwyczaj dokładnie ją planujemy, może wydarzyć się coś niespodziewanego. Gdy wpadniemy w tarapaty, na przykład zgubimy paszport, może być nam potrzebna pomoc polskich placówek dyplomatycznych działających za granicą.
 
Na poniższej mapie możecie zobaczyć, w których miastach za granicą znajdziecie polskie przedstawicielstwa. Mogą to być ambasady, urzędy konsularne (np. konsulat generalny lub agencja konsularna) lub konsulaty honorowe (których przedstawiciele nie pobierają wynagrodzenia, a w wyjątkowych przypadkach, kiedy nie ma innego przedstawicielstwa, mogą być traktowani jako oficjalni przedstawiciele państwa).
 
Najwyższym szczeblem w hierarchii placówek dyplomatycznych są ambasady, czyli stałe misje dyplomatyczne kierowane przez ambasadorów. Ich siedziby znajdują się zazwyczaj w stolicy państwa, z którym Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne. Nawet jeśli Polska nie ma swojego ambasadora w danym kraju, to zwykle akredytowany jest tam ambasador z kraju sąsiedzkiego (np. ambasador Polski w Bangkoku akredytowany jest również w Kambodży, Laosie i Mjanmie). Aktualnie Polska posiada 93 ambasady rozsiane po całym świecie (40 w Europie; 28 w Azji, w tym ambasada w Syrii z czasową siedzibą w Damaszku; 12 w Afryce, w tym ambasada w Libii z czasową siedzibą w Tunisie; 6 w Ameryce Południowej; 5 w Ameryce Północnej; 2 w Australii i Oceanii).
 
Równie ważne co polskie przedstawicielstwa za granicą są przedstawicielstwa obcych państw mające siedziby w Polsce. W Warszawie znajdziemy 92 ambasady obcych państw (choć, co widać na mapie, nie dokładnie tych samych, w których Polska ma swojego ambasadora) oraz Nuncjaturę Apostolską, będącą oficjalnym przedstawicielstwem Watykanu. W przypadku tych państw, które nie mają swojej ambasady w Polsce, na nasz kraj akredytowany jest zazwyczaj ambasador z odpowiedniej placówki w Berlinie, lub rzadziej z innej europejskiej stolicy.
 
Na terenie całego kraju rozsiane są także urzędy konsularne i konsulaty honorowe. Najwięcej z nich znajdziemy w Trójmieście oraz Krakowie, a także w regionach zamieszkiwanych przez większe skupiska mniejszości, jak np. Konsulat Generalny Republiki Białorusi w Białymstoku, Konsulat Republiki Federalnej Niemiec w Opolu czy Konsulat Republiki Litewskiej w Sejnach.
 
Czy mieliście kiedyś okazję korzystać z pomocy polskiej lub zagranicznej placówki dyplomatycznej? Jakie są wasze doświadczenia? Zapraszamy do komentowana.
 
_______
Wszystkie nasze mapy są dostępne w pełnej rozdzielczości na naszej stronie internetowej: https://atlas2022.uw.edu.pl/materialy-edukacyjne/mapy/

Powiązane zdjęcia: