MAPA TYGODNIA: Współpraca zagraniczna polskich miast cz. 2

 
W dzisiejszym poście kontynuujemy wątek współpracy zagranicznej polskich miast. Na mapie możecie zobaczyć, z którymi miastami europejskimi (lub innymi jednostkami administracyjnymi) współpracują samorządy polskich miast.
 
W sumie polskie miasta podejmują współpracę z niemal 3 tysiącami jednostek za granicą. Zdecydowana większość z nich leży w Europie, w szczególności w krajach ościennych Polski. Stosunkowo liczne są przypadki, w których kilka polskich miast ma tego samego partnera zagranicznego. Obserwujemy to zwłaszcza w przypadku terenów należących dawniej do I lub II Rzeczypospolitej. Rekordzistą w kwestii współpracy z Polską są litewskie Soleczniki, niewielkie miasto na Wileńszczyźnie, będące jednym z największych skupisk Polaków na Litwie. Z Solecznikami współpracuje aż 12 polskich miast (Chocz, Łomża, Łowicz, Nowie Miasto Lubawskie, Płońsk, Połaniec, Sieraków, Sokółka, Szczytno, Świdnik, Wschowa i Żnin). Do innych miast, mających licznych partnerów z Polski, należą ukraińskie: Iwano-Frankiwsk (dawniej Stanisławów, 11 partnerów z Polski), Łuck (9) i Lwów (9) oraz rosyjski Kaliningrad (dawniej Królewiec, 9).
 
Jak wspominaliśmy, partnerami dla polskich miast nie zawsze są zagraniczne miasta. Niekiedy mogą być to jednostki innego rzędu, w zależności od podziału administracyjnego danego kraju. Są to m.in.: dzielnice miast (np. z różnymi dzielnicami Berlina współpracuje kilka polskich miast); brytyjskie hrabstwa (np. hrabstwo Northumberland współpracujące z Kutnem) i dystrykty (np. Żywiec współpracujący z dystryktem Adur); powiaty lub rejony (z litewskim rejonem wileńskim współpracuje aż 5 polskich miast) oraz gminy lub inne jednostki podobnego rzędu (np. niemieckie amt).
 
Polskie miasta posiadają partnerów w niemal wszystkich krajach europejskich. Zdecydowanie najbardziej rozbudowana jest współpraca z miastami niemieckimi – odnotować można ponad 660 przykładów polsko-niemieckich relacji dwustronnych. Większość polskich miast posiadających niemieckich partnerów leży na obszarze tzw. Ziem Odzyskanych oraz dawnego zaboru pruskiego. Podobne zależności regionalne możemy zaobserwować również w przypadku współpracy z innymi krajami, np. z miastami białoruskimi współpracują głównie miasta Polski północno-wschodniej, z czeskimi Polski południowo-zachodniej, ze słowackimi Polski południowo-wschodniej, z rosyjskimi miasta położone w województwie warmińsko-mazurskim, a ze szwedzkimi miasta leżące na Pomorzu.
 
Ciekawy przypadek stanowi zregionalizowanie współpracy z miastami holenderskimi, których partnerów zaobserwować możemy przede wszystkim wśród miast położonych w Wielkopolsce. Czy wiecie może co jest przyczyną takiego zjawiska?
 
#miasta_partnerskie #współpraca_zagraniczna_polskich_miast #europejscy_partnerzy_miast_polski #miasta_współpracujące
_______
Wszystkie nasze mapy są dostępne w pełnej rozdzielczości na naszej stronie internetowej: https://atlas2022.uw.edu.pl/materialy-edukacyjne/mapy/

Powiązane zdjęcia: