Relacja z Geograficznych Spotkań na Krakowskim!

 
W czwartek 13 stycznia br. odbył się siódmy w tym semestrze wykład w ramach Geograficznych Spotkań na Krakowskim. O zagranicznych migracjach Polaków, tak współcześnie, jak i w przeszłości – w oparciu o materiały przygotowywane w ramach projektu atlasowego – opowiedzieli członkowie naszego zespołu, dr Marta Raczyńska-Kruk i mgr Łukasz Karpecki.
 
Zagadnienia omawiane w trakcie prezentacji dotyczyły polskiej diaspory, w tym Polonii i polskich mniejszości narodowych w krajach ościennych (z naciskiem na Ukrainę, Białoruś i Niemcy) oraz za Oceanem. Uczniowie poznali rozmaite konteksty historyczne i kulturowe kryjące się za statystykami dotyczącymi rozmieszczenia skupisk ludności polskiej lub mającej polskie tło migracyjne w skali Europy i całego świata. Prowadzący nie ograniczali się do “suchych” danych. Przy okazji wątku Polonii amerykańskiej poruszony został choćby problem tożsamości i odkrywania rodzinnych historii w toku poszukiwań archiwaliów, takich jak manifesty pasażerskie, metryki czy prasa polonijna. Zbliżenie lupy na problem polskich mniejszości narodowych na Białorusi i Ukrainie pozwoliło zaś prowadzącym podzielić się wrażeniami z własnych wyjazdów badawczych i spotkań z przedstawicielami mniejszości polskiej. Spotkanie zwieńczyły rozważania na temat struktury pojęć i definicji dotyczących obecności Polaków za granicą oraz aktualnych tendencji charakteryzujących migracje (i re-migracje) naszych rodaków.
 
Chęć zapoznania się z tematem wyraziło ponad 330 uczniów, przede wszystkim ze szkół warszawskich, ale też ze szkół z Mińska Mazowieckiego, Sulejówka, Piaseczna, Pisza, Katowic i Miejsca Piastowego.
 
 

Powiązane zdjęcia: