MAPA TYGODNIA: Polskie marki za granicą

Polska gospodarka jest 22. co do wielkości gospodarką świata. W 2020 roku produkt krajowy brutto, czyli zagregowana wartość dóbr i usług wytworzonych w Polsce, wyniósł niemal 595 miliardów dolarów (Bank Światowy 2021), a w 2022 roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje wzrost do nawet 700 miliardów dolarów. Oczywiście duża część produkcji wytarzanej w Polsce przeznaczona jest na rynek krajowy, jednak rynki zagraniczne są dla wielu polskich przedsiębiorców równie istotne.
 
Rozpoznawalność polskich marek na świecie jest jednym z elementów soft power Polski. Ich sukces na rynkach zagranicznych może wpływać na pozytywny odbiór naszego kraju, zarówno w świecie wielkiej polityki, jak i w codziennym życiu mieszkańców państw, do których trafiają polskie produkty i usługi. Na dzisiejszej mapie przedstawiamy polskie marki, które odniosły największy sukces i cieszą się największą rozpoznawalnością poza granicami Polski.
 
Zebrane przez nas firmy reprezentują bardzo różnorodne branże. Trudno jest wskazać jakąkolwiek branżę dominującą. Na mapie znajdziecie zarówno wielkie spółki państwowe, jak Orlen czy KGHM, jak i stosunkowo małe, ale odnoszące spektakularne sukcesy firmy prywatne, jak CD Projekt. Ponad połowa z uwzględnionych marek, 34 z 61, powstała po 1989 roku, z czego 12 już w XXI wieku. Pokazuje to, jak ważnym momentem dla polskiej gospodarki i przedsiębiorczości były lata dziewięćdziesiąte. Z kolei najstarsze marki zakładane były jeszcze w okresie zaborów. Wśród nich znajdziemy produkujące słodycze przedsiębiorstwo E. Wedel z siedzibą w Warszawie, czy bydgoskie przedsiębiorstwo PESA, produkujące i remontujące pojazdy szynowe. Obie firmy powstały w 1851 roku. Najmłodsze na naszej liście jest Prowly, powstałe w 2013 roku przedsiębiorstwo produkujące technologie wspierające pracę specjalistów z zakresu PR.
 
Czy znaliście wszystkie uwzględnione przez nas firmy? Z produktów i usług których korzystacie?
_______
Wszystkie nasze mapy są dostępne w pełnej rozdzielczości na naszej stronie internetowej: https://atlas2022.uw.edu.pl/materialy-edukacyjne/mapy/

Powiązane zdjęcia: