ATLASOWE CIEKAWOSTKI – mapy

 
Choć tytuł naszego atlasu brzmi “Geograficzno-polityczny atlas POLSKI”, to zawarte w nim mapy prezentują nie tylko obszar naszego państwa. Czy jesteście ciekawi takich informacji, jak liczba map w atlasie, które prezentują cały obszar Polski lub inne kraje? Albo na ilu stronach zamieszczono 2 lub 3 mapy? Dziś przygotowaliśmy dla Was garść statystyk.
 
W I wydaniu “Geograficzno-politycznego atlasu Polski” najwięcej map, bo aż 210, ukazuje obszar całej Polski. Kolejno – 122 mapy – przedstawiają obszar Unii Europejskiej. Oprócz tego w atlasie pojawiają się mapy, na których przedstawiono obszar Europy (41), szerokie okolice Polski (32), inne kraje niż Polska lub ich fragmenty (29), świat lub jego znaczną część (24), a także fragmenty terytorium Polski (9).
 
W związku z tym, że mapy zawarte w atlasie prezentują różne obszary w różnych skalach, konieczna była zmienność ustawienia map na pojedynczych stronach. W przeważającej części przypadków zaprezentowano dwie (98 razy) lub jedną (45 razy) mapę na stronie. Zdarzyło się jednak również, że na jednej stronie prezentowano 3 (24 razy), 4 (16 razy), 5 (raz), a nawet 9 (5 razy) map! W atlasie znajdziemy także takie mapy, które zajmują 2 strony – są to mapy świata.

Powiązane zdjęcia: