MAPA MIESIĄCA: Polskie kluby piłkarskie z rzeką w nazwie

 
Czy piłkę nożną można nazwać sportem narodowym Polaków? Zdania z pewnością będą podzielone. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że większość z nas chociaż mniej więcej zna zasady tej gry zespołowej, a ważne mecze reprezentacyjne, spotkania europejskich gigantów czy rozgrywki poszczególnych lig wzbudzają wielkie emocje.
Prezentowana mapa skupia się jednak na naszym „krajowym boisku”. W Polsce pierwszy system rozgrywek krajowych został ustalony w 1919 roku. Następne lata przynosiły zmiany i rozbudowywały hierarchię drużyn. Aktualnie wyróżniamy 9 klas rozgrywkowych: Ekstraklasę, I ligę, II ligę, III ligę, IV ligę, klasę okręgową, klasę A, klasę B oraz klasę C. Trzy pierwsze – najwyższe – podlegają bezpośrednio pod Polski Związek Piłki Nożnej, pozostałe ligi zarządzane są przez Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej. Łącznie (stan na listopad 2022 roku) w Polsce rywalizuje 5176 zespołów, które grają na różnych szczeblach rozgrywkowych. Poza wyjątkowymi meczami naszej narodowej piłki warto zwrócić uwagę na nazewnictwo poszczególnych klubów. Nomenklatura ta często w historii była narzędziem politycznym lub społecznym, które miało wzbudzać odpowiednie postawy takie jak poczucie patriotyzmu czy przynależności do wybranych grup zawodowych. Aktualnie wiele z nazw nawiązuje także do różnych obiektów geograficznych. Załączona mapa skupia się na jednym z typów nomenklatury, ilustrując rozmieszczenie klubów piłkarskich względem rzek, które zawierają w swojej nazwie. Nazwy te zostały podzielone, biorąc pod uwagę popularność ich występowania.
Czy wśród zawodników tych drużyn szczególnie płynie piłkarska krew?
 
#piłkanożna #football #polskieklubypiłkarskie #polskierzeki
_______
Autorką dzisiejszej mapy i opisu jest studentka Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Weronika Zys. Ten post i kilka kolejnych w ramach cyklu #mapamiesiąca to efekt pracy studentów w ramach przedmiotu Kartografia w mediach. Dziękujemy za współpracę i gratulujemy wyników!
 
Wszystkie nasze mapy są dostępne w pełnej rozdzielczości na naszej stronie internetowej: http://atlas2022.uw.edu.pl/materialy-edukacyjne/mapy/
 

Powiązane zdjęcia: