MAPA MIESIĄCA: Rozszerzenia NATO

 
W marcu 2020 roku Macedonia Północna została 30 państwem należącym do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). NATO zostało powołane w 1949 roku na podstawie zawartego 4 kwietnia w Waszyngtonie traktatu północnoatlantyckiego. Sygnatariuszami było wówczas 12 państw – 10 państw zachodnioeuropejskich oraz Stany Zjednoczone i Kanada. Traktat objął swoim zasięgiem nie tylko terytoria samych tych państw ale także ich wyspiarskie terytoria leżące na północ od Zwrotnika Raka (m.in. Bermudy, Grenlandię, Svalbard – obszar co prawda zdemilitaryzowany, jednak objęty gwarancjami obronnymi NATO), a także Gibraltar i algierskie departamenty Francji (czyli północną część obecnej Algierii).
 
W kolejnych latach NATO rozszerzało się 8 razy przyjmując 18 kolejnych państw, w tym w 1999 roku Polskę, Czechy i Węgry, jako siedemnaste, osiemnaste i dziewiętnaste państwo członkowskie. Negocjacje członkowskie (tzw. Membership Action Plan​) prowadzone są od 2018 roku z Bośnią i Hercegowiną, zaś za potencjalnych członków uznane zostały Gruzja i Ukraina.
 
Zmiany terytorialne NATO następowały jednak nie tylko w ramach rozszerzeń (przyjmowania do organizacji nowych członków), ale także w wyniku zmian terytorialnych samych państw członkowskich. W ten sposób NATO terytorialnie uszczupliło się o obszary dawnych posiadłości kolonialnych Wielkiej Brytanii i Francji (Cypr w 1960, algierskie departamenty Francji w 1962, Malta w 1964 – Malta do 1967 była siedzibą dowództwa NATO na obszar Morza Śródziemnego, Bahamy w 1973), zaś w 1990 powiększyło się o obszar byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

Powiązane zdjęcia: