MAPA TYGODNIA: medale Letnich Igrzysk Olimpijskich

Dziś wyjątkowo nie mapa, a oś czasu prezentująca dorobek medalowy polskich sportowców na letnich Igrzyskach Olimpijskich. Sukcesy sportowe to bowiem jedna z najciekawszych form oddziaływania poprzez soft power danego państwa. Czy mamy się czym pochwalić?

W bieżącym roku odbyły się opóźnione o rok XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Polacy zdobyli na nich 14 medali, 4 złote i po 5 srebrnych oraz brązowych. To największy dorobek medalowy reprezentacji Polski w XXI wieku, choć do rekordowych IO z Moskwy w 1980 r. (32 krążki) jeszcze nam daleko. Warto wspomnieć, że z okołozimnowojennych przyczyn politycznych większość państw zachodnich zbojkotowała imprezę i nie brała udziału w moskiewskich igrzyskach, podobnie jak 4 lata później państwa demoludów w odwecie nie uczestniczyły w IO w Los Angeles. Polska znalazła się w tej grupie, stąd na osi czasu w roku 1984 jest przerwa, podobnie jak w latach 1940 i 1944, gdy świat pogrążony był w wojennej pożodze.

Pierwsze medale na letnich IO Polacy zdobyli w Paryżu w 1924 r. Były to brąz Adama Królikiewicza w jeździectwie i srebro w drużynowym torowym wyścigu kolarskim na 4 km w składzie Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz, Franciszek Szymczyk. Na pierwsze złoto Polska musiała czekać do roku 1928, gdy w Amsterdamie Halina Konopacka rzuciła dyskiem na odległość 39,62 m, ustanawiając nowy rekord świata w tej dyscyplinie. Od tamtej pory polscy olimpijczycy wywalczyli 298 medali na letnich IO, w tym 137 brązowych, 89 srebrnych i 72 złote. W tabeli wszechczasów letnich IO, w której od lat dominują Amerykanie, pod względem liczby zdobytych krążków zajmujemy 18. miejsce na świecie, ustępując tylko największym światowym potęgom sportowym.

Jak sądzicie, czy na kolejnych igrzyskach w 2024 roku, gdy po 100 latach olimpijczycy powrócą znów do Paryża, polskiej reprezentacji uda się zdobyć więcej medali niż w Tokio?

#IgrzyskaOlimpijskie #letnieigrzyskaolimpijskie #Tokio2020

_______
Wszystkie nasze mapy są dostępne w pełnej rozdzielczości na naszej stronie internetowej: https://atlas2022.uw.edu.pl/materialy-edukacyjne/mapy/

 

Powiązane zdjęcia: