MAPA TYGODNIA: Medale Zimowych Igrzysk Olimpijskich

 
Dziś prezentujemy osiągnięcia medalowe polskich sportowców na zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Warto przyjrzeć się temu zestawieniu, bowiem już 4 lutego startują zmagania w Pekinie.
 
W porównaniu z osiągnięciami na letnich IO, które przedstawiliśmy jakiś czas temu (https://www.facebook.com/ATLAS2022UW/photos/373002824530883), nasze zimowe sukcesy prezentują się jak dotąd znacznie słabiej. Poniżej oś medalowa zimowych IO, gdzie od pierwszego udziału Polski na tej imprezie w 1924 roku minęło prawie 100 lat, a Polacy zdobyli na niej zaledwie 23 medale w 23 zmaganiach tego typu. Wszystko zaczęło się od brązu w kombinacji norweskiej Franciszka Gąsienicy Gronia w 1956 r. w Cortina d’Ampezzo. Pierwsze zimowe złoto wyskakał Wojciech Fortuna w 1972 r. na dużej skoczni w Sapporo. Szczególne były igrzyska w Soczi, gdzie na najwyższym stopniu podium stawali 2 x Kamil Stoch, a także Justyna Kowalczyk i Zbigniew Bródka. Ostatnio, w 2018 r. w Pjongczangu, medale zdobywali wyłącznie nasi skoczkowie (brąz drużynowo i złoto Kamil Stoch w konkursie indywidualnym). Należy jednak odnotować, że od igrzysk w Salt Lake City w 2002 roku naszym reprezentantom udaje się regularnie zdobywać co najmniej 2 medale. Tutaj szczególne były lata 2010 i 2014, gdy najpierw w Vancouver, potem w Soczi, zdobywaliśmy po 6 medali.
 
Z nadzieją patrzymy zatem na Pekin. Jak myślicie, ile medali zdobędą Polacy tym razem?
 
#IgrzyskaOlimpijskie #zimoweigrzyskaolimpijskie #Pekin2022
 
_______
Wszystkie nasze mapy są dostępne w pełnej rozdzielczości na naszej stronie internetowej: https://atlas2022.uw.edu.pl/materialy-edukacyjne/mapy/

Powiązane zdjęcia: