MAPA TYGODNIA: Polskie ikony cz. 1 – „Film, muzyka, sztuki piękne, literatura”

Wśród kilku znaczeń słowa „ikona” znajdziemy definicję mówiącą, że jest to rzecz lub osoba będąca symbolem czegoś. Podczas pracy nad atlasem nasunęło nam się pytanie, kogo lub co możemy określić mianem „polskiej ikony”. W rezultacie powstała seria trzech map pokazujących miejsca urodzenia osób będących mniej lub bardziej znanymi symbolami Polski na świecie w różnych dziedzinach. Dziś prezentujemy Wam pierwszą z nich, obejmującą osoby ze świata filmu, muzyki, literatury oraz sztuk pięknych.
 
Wybór postaci uwzględnionych na mapie był niezwykle trudny. Początkowo zakładaliśmy stworzenie jednej mapy z najbardziej ikonicznymi postaciami, jednak to okazało się niemożliwe. W trakcie opracowywania listy uznaliśmy, że oprócz osób nasuwających się w oczywisty sposób, jest również wiele postaci mniej znanych w naszym kraju (a często bardziej znanych za granicą), ale jak najbardziej zasługujących na pamięć, ze względu na to, że były wybitne w swoich dziedzinach, bądź stworzyły coś przełomowego w skali całego świata. Ponieważ nasza lista niepokojąco się rozrastała postanowiliśmy ją podzielić zgodnie z dziedzinami, którymi zajmowały się uwzględnione przez nas postaci.
 
Na dzisiejszej oraz kolejnych mapach znajdziecie zarówno osoby, co do których nikt nie będzie miał szczególnych wątpliwości, że są powszechnie znanymi „polskimi ikonami”, jak Fryderyk Chopin, Olga Tokarczuk czy Andrzej Wajda, jak i być może nowe dla Was nazwiska, które w naszym odczuciu zasługują na znajomość (jak np. Ida Haendel, Maria Szymanowska czy Wacław Niżyński) oraz takie, które, w niekoniecznie oczywisty sposób, ale są związane Polską (jak René Goscinny czy Marc Chagall).
 
Lista ta nie jest zamknięta. Bardzo możliwe, że pominęliśmy kogoś, kto jak najbardziej zasługuje na miano „polskiej ikony”. Dlatego chcielibyśmy spytać Was, kogo uznalibyście za przełomowy, zasługujący na pamięć, bądź po prostu znany na świecie symbol Polski z zakresu sztuk pięknych, literatury, filmu czy muzyki?
 
_______
Wszystkie nasze mapy są dostępne w pełnej rozdzielczości na naszej stronie internetowej: https://atlas2022.uw.edu.pl/materialy-edukacyjne/mapy/

Powiązane zdjęcia: