MAPA TYGODNIA: Posłowie i senatorowie – miejsca urodzenia

Polski parlament składa się z izby niższej – Sejmu – i izby wyższej – Senatu. Ustawowo, co cztery lata Konstytucja RP przewiduje wybory do obu izb parlamentu. Wybieramy wówczas 460 posłów i 100 senatorów.
 
Dzisiejsza mapa prezentuje rozkład przestrzenny miejsc, w których urodzili się polscy parlamentarzyści, w podziale na mężczyzn i kobiety.
 
Większość z nich to osoby urodzone w miastach (zwłaszcza w Warszawie, miastach aglomeracji policentrycznej Górnego Śląska, w Krakowie oraz Trójmieście, Łodzi i Poznaniu). Z obszarów wiejskich pochodzi mniejszość przedstawicieli w obu izbach, warto jednak zwrócić uwagę, że nie ma w Polsce mezoregionu ani województwa, które byłyby niereprezentowane w polskim parlamencie.
 
Co ciekawe, trzech posłów obecnie zasiadających w Sejmie urodziło się poza granicami Polski (w Syrii, Stanach Zjednoczonych i Danii). Spośród obecnych polskich senatorów jeden urodził się w granicach współczesnej Ukrainy, a jeden na Białorusi (w obu przypadkach, były to w owym czasie ziemie pod zwierzchnictwem ZSRS).
 
Czy znacie swoich reprezentantów w polskim parlamencie?
 
_______
Wszystkie nasze mapy są dostępne w pełnej rozdzielczości na naszej stronie internetowej: https://atlas2022.uw.edu.pl/materialy-edukacyjne/mapy/

Powiązane zdjęcia: