Kierownik Katedry: prof. Marcin Wojciech Solarz (pok. 201) – geograf (specjalizacja: geografia polityczna i historyczna), specjalista w zakresie stosunków międzynarodowych, politolog. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (1993-1998, stosunki międzynarodowe), studia doktoranckie na UW (geografia 1998-2002) i nauki polityczne (2002), doktorat z zakresu nauk o polityce (2002), habilitacja w zakresie nauk o Ziemi (geografia, 2011), profesor nauk ścisłych i przyrodniczych (2019). Przewodniczący Rady Naukowej Dyscypliny Geografia Społeczno-Ekonomiczna i Gospodarka Przestrzenna (UW, od 2021), członek Senatu UW (od 2024), prodziekan ds. osobowych i współpracy z zagranicą (WGSR UW, 2012-2020), kierownik Katedry Geografii Politycznej i Historycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW. Członek Komisji ds. Geografii Politycznej MUG (komitet sterujący, od 2020 r.), członek Komitetu Prognoz PAN (od 2019 r.), członek Komisji ds. Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych przy MSWiA (2017-2021), Polskiego i Węgierskiego Towarzystwa Geograficznego.
Autor m.in. The Language of Global Development. A Misleading Geography (2014, Routledge), The Global North-South Atlas: Mapping Global Change (2020, Routledge) oraz The 1914–2024 War Atlas. Modernity Deciphered Anew (2025, Routledge). Współautor m.in. Na chłopski rozum. Wiejskie akta sądowe nowożytnych Ołpin i ich konteksty społeczne (2024, Warszawa). Redaktor m.in. Geograficzno-politycznego atlasu Polski. Polska w świecie współczesnym (2018, Warszawa; 3. miejsce w kategorii „atlasy” na Międzynarodowej Wystawie Map w Japonii w 2019 r.) oraz Geograficzno-politycznego atlasu Polski. Polska w świecie współczesnym. Perspektywa 2022 (2022, Warszawa). Kierownik projektów badawczych finansowanych ze środków NCN poświęconych społeczności Głuchoniemców (I: 2020-2026; II: 2025-2029). Wypromował czterech doktorów: dr Małgorzatę Wojtaszczyk, dr Krzysztofa Górnego, dr Michała Orleańskiego i dr Magdalenę Skorupską.
Pracownicy:
prof. Jerzy Makowski (pok. 203A)
dr Krzysztof Górny (pok. 201) – doktor geografii, afrykanista, specjalizuje się w zagadnieniach takich jak: geografia polityczna i historyczna, a także geografia miast i herietologia. Pracownik Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, członek Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego oraz redakcji czasopisma „Miscellanea Geographica”. Jest autorem monografii naukowej poświęconej dziedzictwu kolonialnemu w miastach Afryki Zachodniej, wydanej w 2023 roku w wydawnictwie Routledge, a także artykułów w takich czasopismach jak: „Journal of Baltic Studies”, „Journal of Urban History”, „Planning Perspectives” czy „Journal of Asian and African Studies”. Teksty o tematyce nazewniczej publikował w „Pracach i Studiach Geograficznych” (2022, 2023), „Names. A Journal of Onomastics” (2024) oraz w monografii wydanej w Springerze (2024). W zakresie nazewnictwa geograficznego jego zainteresowania skupiają się na dysproporcjach płciowych w nazewnictwie, a także wpływie procesów politycznych na ewolucję miejskich krajobrazów nazewniczych.
dr Barbara Jaczewska (pok. 203A) – doktor Nauk o Ziemi. W swojej pracy badawczej stara się łączyć geografię społeczną i geografię miast z gospodarką przestrzenną. Dotychczasowe jej badania dotyczyły migracji i polityk integracyjnych, a następnie segregacji społeczno-przestrzennej i mieszkaniowej. W ostatnich latach zajmuje się kwestiami zamieszkiwania w kilku miejscach (wielolokalnością) i kieruje projektem pt. „Wielolokalność mieszkaniowa w Polsce i jej znaczenie dla zrównoważonej gospodarki przestrzennej” finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki. Realizowała projekty głównie w Europie i Meksyku, od kilku lat koncentrując się na Polsce i Niemczech. Była wizytującym profesorem w 2019 roku na Uniwersytecie Johana Gutenberga w Moguncji oraz w 2024 roku na Uniwersytecie w Heidelbergu. Jest aktywnym wykładowcą i (współ)autorką ponad 40 publikacji w czasopismach i monografiach polskich i zagranicznych.
dr Piotr Kołpak (pok. 201)
dr Marta Raczyńska-Kruk (pok. 201) – doktor nauk o kulturze i religii; z wykształcenia antropolog kultury i archeolog. Specjalizuje się w badaniach z zakresu memory studies, szczególnie w kontekście pogranicza antropologii pamięci i geografii człowieka, a w ostatnich latach również w badaniach nad kulturą dawnej wsi/kulturą chłopską w perspektywie antropogeograficznej. Kieruje projektem “Między wielką a małą historią. Genealogia amatorska we współczesnej Polsce”, w którym zgłębia m.in. współzależności między praktykami i wytworami pamięci genealogicznej a geografią. W innych przedsięwzięciach badawczych podejmuje wątki pamięci lokalnej i pamięci historycznej. Autorka/współautorka ponad 20 artykułów i dwóch monografii naukowych.
dr Magdalena Skorupska (pok. 201) – doktor nauk o Ziemi, pedagog, adiunkt w Katedrze Geografii Politycznej i Historycznej. Członkini Centrum Studiów Wyborczych UW. Jej badania koncentrują się na geografii wyborczej Polski, zwłaszcza na frekwencji wyborczej i głosach nieważnych. Interesuje się metodami ilościowymi i wykorzystywaniem nowoczesnych technologii w geografii. Prowadzi zajęcia takie jak geografia polityczna, geografia regionalna Polski i statystyka.
mgr Joanna Miętkiewska-Brynda (pok. 203A)
Doktoranci:
mgr Sara Słyś (pok. 201) – magister geografii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z geografią pamięci. Doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych. Współautorka artykułu ,,Patroni warszawskich przestrzeni publicznych. Spojrzenie geograficzno-historyczne” wydanego w Pracach i Studiach Geograficznych. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na miejscach pamięci, nierównościach społecznych oraz sztuce w przestrzeni publicznej.
mgr Marcin Wereszczyński (pok. 201) – zaangażowany społecznie kartograf. Biorący udział w wielu projektach naukowych i edukacyjnych. Od lat związany z podwarszawską Terenową Stacją Ornitologiczną – Obóz Wisła. Naukowo zajmuje się przede wszystkim, kartografią propagandową w XX wiecznych atlasach geograficznych.
mgr Weronika Wnuk-Ciastek (pok. 201)
Poznaj nas bliżej – zobacz film!