MAPA MIESIĄCA: Międzynarodowe Nagrody przyznane Krzysztofowi Pendereckiemu

Dziś prezentujemy Wam kolejną mapę z cyklu: polskie “soft power”. Pozostajemy również w klimatach muzycznych, tym razem ukazując miejsca, w których przyznane zostały nagrody lub wyróżnienia dla Krzysztofa Pendereckiego. Ten światowej sławy kompozytor (w 2012 uznany przez dziennik “The Guardian” za najwybitniejszego polskiego kompozytora) dyrygent i nauczyciel muzyczny, otrzymał za swoją twórczość szereg prestiżowych międzynarodowych nagród, spośród których do najważniejszych należą Nagrody Grammy (przyznane mu czterokrotnie) i Prix Italia (dwukrotnie). Konkursy, gale i uroczyste akademie odbywały się w wielu miejscach na świecie – tym samym zaś rozbrzmiewały w nich kompozycje laureata, a jego nazwisko stawało się coraz bardziej rozpoznawalne. Został członkiem honorowym między innymi Królewskiej Szwedzkiej, Królewskiej Londyńskiej, Santa Cecilia w Rzymie czy Narodowej Sztuk Pięknych w Buenos Aires. Jak pokazuje mapa, doceniono go jako artystę na wszystkich kontynentach za wyjątkiem Afryki.
 
Krzysztof Penderecki – zwany niekiedy “obywatelem świata” – zmarł 29 marca 2020 roku w Krakowie, a więc mieście, w którym pobierał naukę i pracował jako pedagog. Pogrzeb kompozytora odprawiony został w krakowskiej bazylice św. Floriana, przez co jego postać na trwałe zapisała się w historii i przestrzeni symbolicznej Krakowa.
 
A czy ktoś jeszcze ze świata polskiej muzyki, prócz Krzysztofa Pendereckiego, jest dla Was przykładem tak zwanej “miękkiej” siły narodu? Kogo jeszcze docenił i pozazdrościł nam świat?
_______
Wszystkie nasze mapy są dostępne w pełnej rozdzielczości na naszej stronie internetowej: https://atlas2022.uw.edu.pl/materialy-edukacyjne/mapy/

Powiązane zdjęcia: