Następnym obiektem, nad którym pochyliliśmy się w ramach naszych map z zakresu kartografii planetarnej, jest naturalny satelita Ziemi – Księżyc. Obecnie można mówić o następnym „wyścigu” związanym zarówno z wielkim powrotem człowieka na jego powierzchnię, jak i wymyślaniu kolejnych koncepcji na jego wykorzystanie, chociażby jako bazy wypadowej do dalszych podróży w głąb Układu Słonecznego.
Są to dla nas, Polaków, dobre wieści, gdyż „polska reprezentacja” na Księżycu jest bogata, a nasz wkład w jego eksplorację bardzo zauważalny. Można na nim znaleźć aż 89 obiektów, które są związane z naszą ojczyzną!
Mowa tutaj głównie o kraterach uderzeniowych (17) oraz ich kraterach wtórnych (67), czyli kraterach powstających przy okazji formowania się krateru głównego. Taka formacja nosi potem nazwę swojego krateru głównego, ale z dodaną literą alfabetu – przykładowo, krater Kopernik posiada kratery wtórne: Kopernik A, Kopernik B, Kopernik C itd. Poza wspomnianym astronomem, wśród nazw tych obiektów można znaleźć takie znamienite nazwiska jak: Heweliusz, Skłodowska, Wapowski czy Poczobutt. Co ciekawe, znalazło się również miejsce dla polskiego imienia Kacper, bez wskazania na konkretną osobę.
Poza kraterami uderzeniowymi można znaleźć jedną Szczelinę (Heweliusz) oraz Katenę (Dziewulski).
Księżyc jest ciałem niebieskim, na którym oprócz obiektów nazwanych na cześć Polski i Polaków, można znaleźć realne ślady działalności naszego narodu. Jest to spowodowane pozostawionymi tam podczas misji Apollo pojazdami LRV (Lunar Roving Vehicle). Jednym z ich głównych konstruktorów był Mieczysław Bekker – wybitny inżynier polskiego pochodzenia. Można zatem śmiało powiedzieć, że dzięki niemu Polska na zawsze zapisała się w historii eksploracji Księżyca.
Ukazane na mapie nazwy zostały pozyskane z zasobów Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Numeryczny model terenu, który został użyty w roli mapy podkładowej, pochodzi z zasobów udostępnianych nieodpłatnie przez NASA.
Czy spodziewaliście się, że mamy taki wkład w eksploracji naszego naturalnego satelity?
_______
Wszystkie nasze mapy są dostępne w pełnej rozdzielczości na naszej stronie internetowej: https://atlas2022.uw.edu.pl/materialy-edukacyjne/mapy/