Wielu z nas kocha kino. Szczególnym sentymentem darzymy polskie filmy i zwracamy na nie wyjątkową uwagę w momencie, kiedy zostają docenione za granicą. Jest to swego rodzaju promocja Polski, także w ujęciu przestrzennym. Miejsca wykorzystywane przez twórców filmowych stają się często atrakcyjne zarówno dla turystów z Polski, jak i zza granicy.
Na poniższej mapie prezentujemy Wam lokalizacje plenerów polskich pełnometrażowych filmów fabularnych, które zostały docenione na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych: w Cannes, Wenecji i Berlinie, oraz otrzymały najważniejsze, z punktu widzenia polskiego przemysłu filmowego, europejskie i światowe nagrody filmowe: Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscar), Europejską Nagrodę Filmową, Nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA), César (francuską nagrodę filmową), Goya (hiszpańską nagrodę filmową) i David di Donatello (włoską nagrodę filmową).
I choć większość uwzględnionych na mapie produkcji nie była laureatami głównych nagród – dla najlepszego filmu (wyróżnione w ten sposób zostały m.in. filmy: „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy, nagrodzony Złotą Palmą w Cannes; „Rok spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, nagrodzony Złotym Lwem w Wenecji; czy „Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego, nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową dla najlepszego filmu), to i tak ich twórców spotkało olbrzymie wyróżnienie.
Na szczególną uwagę zasługują dwa najczęściej nagradzane polskie filmy. „Pianista” w reżyserii Romana Polańskiego zdobył wszystkie wspomniane wyróżnienia, a w większości z nich dostał tę najważniejszą nagrodę – dla najlepszego filmu (MFF w Cannes, César, BAFTA) lub najlepszego filmu zagranicznego (Goya, David di Donatello). Nie otrzymał w tej kategorii Oscara (przegrał z amerykańskim musicalem „Chicago”), jednak Nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej uhonorowani zostali reżyser Roman Polański, odtwórca głównej roli Adrien Brody oraz twórca scenariusza Ronald Harwood. Dodatkowo Europejską Nagrodę Filmową za najlepsze zdjęcia dostał polski operator Paweł Edelman.
Drugim z wspomnianych filmów jest „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, będąca pierwszym i jedynym polskim filmem uhonorowanym Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. W tej samej kategorii otrzymał on nagrodę BAFTA oraz nagrodę Goya dla najlepszego filmu zagranicznego. Ponadto zdobył aż 6 Europejskich Nagród Filmowych, w tym w najważniejszych kategoriach, dla najlepszego filmu i reżysera. W ostatnich latach Paweł Pawlikowski jest jednym z najbardziej docenianych polskich reżyserów za granicą. Za swój kolejny film, „Zimna wojna”, otrzymał w Cannes nagrodę dla najlepszego reżysera, w tej kategorii był też nominowany do Oscara (jak również ponownie w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny). Film ten zdobył także 6 Europejskich Nagród Filmowych (ponownie jako najlepszy film i reżyseria oraz dla aktorki Joanny Kulig) oraz nagrodę Goya dla najlepszego filmu zagranicznego.
A które polskie filmy Wy cenicie? Może jest wśród nich jakiś film nieuwzględniony na naszej liście? A może odwiedzaliście kiedyś miejsca ukazane w polskich filmach i macie z nimi jakieś wspomnienia?
_______
Wszystkie nasze mapy są dostępne w pełnej rozdzielczości na naszej stronie internetowej: https://atlas2022.uw.edu.pl/materialy-edukacyjne/mapy/