MAPA TYGODNIA: UNESCO w Polsce

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO to jedna z najbardziej rozpoznawalnych form wyróżnienia dla miejsca odznaczającego się szczególną globalną wartością w zakresie dziedzictwa kulturowego lub dziedzictwa przyrodniczego. Polska od lat aktywnie uczestniczy w pracach nad tworzeniem Listy. Już w pierwszym roku jej funkcjonowania, gdy w 1978 r. wpisano na nią 12 pionierskich obiektów, dwa z nich znajdowały się w Polsce. Były to Królewska Kopalnia Soli w Wieliczce oraz Stare Miasto w Krakowie. Do wprowadzenia przez reżim komunistyczny stanu wojennego w 1981 r. na Liście znajdowało się już 5 obiektów z Polski. Dodano wówczas: Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940–1945), Białowieski Park Narodowy (pierwszy wpis przyrodniczy) oraz Stare Miasto w Warszawie. Kolejne obiekty na Liście pojawiały się dopiero w wolnej Polsce, a w 2021 r. ich liczba wzrosła do 17 z 1154 wszystkich obiektów na całym świecie. Czyni to Polskę jednym z 23 państw, w których liczba wpisów na Listę przekracza 15 (liderami są tu Włochy z 58 wpisami i Chiny z 56). Marka, jaką przez lata wypracowało UNESCO względem swojej Listy, czyni wpisane na nią obiekty miejscami rozpoznawalnymi, cieszącymi się renomą i prestiżem, a także popularnością wśród turystów, za którymi podąża kapitał. Obiekty umieszczone na Liście Światowego Dziedzictwa można zatem traktować jako soft power, z którego korzysta niejedno państwo zgłaszające kolejne obiekty do wpisu.
 
Na dzisiejszej mapie prezentujemy wszystkie polskie obiekty, które znalazły się na sławnej Liście, a także szereg innych miejsc i wydarzeń wyróżnianych przez UNESCO w ramach licznych inicjatyw podejmowanych przez tę organizację. Stąd obok Listy Światowego Dziedzictwa na mapie Polski przedstawiono także wpisy na Listę Pamięci Świata i do Sieci Miast Kreatywnych, Centra Badawcze UNESCO, Światowe Geoparki, a także Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości.
 
Poza tym na mapie wyszczególniono miasta, które otrzymały tytułu Miast Muzyki UNESCO i Miast Filmu UNESCO, a także Europejskie Miasto Młodzieży i drzewa, które otrzymały zaszczytny tytuł Europejskich Drzew Roku. Zachęcamy do wnikliwego przeanalizowania mapy i podzielenie się z nami swoimi komentarzami.
 
_______
Wszystkie nasze mapy są dostępne w pełnej rozdzielczości na naszej stronie internetowej: http://atlas2022.uw.edu.pl/materialy-edukacyjne/mapy/

Powiązane zdjęcia: