W tym tygodniu kończymy tryptyk map obrazujących współpracę zagraniczną polskich miast. Oto garść informacji o pozaeuropejskich partnerach miast w Polsce.
Polskie miasta współpracują z miastami, lub innym jednostkami administracyjnymi, położonymi w 26 pozaeuropejskich państwach. W sumie jest to niemal 200 relacji dwustronnych, z czego większość stanowi współpraca z miastami położonymi w 5 państwach. Odnotować możemy ponad czterdzieści partnerstw pomiędzy miastami polskimi i amerykańskimi oraz między miastami polskimi i chińskimi. W drugiej kolejności mamy współpracę z Izraelem i Gruzją (w każdym przypadku ponad dwadzieścia przykładów relacji dwustronnych), a górę listy zamyka współpraca z miastami tureckimi (kilkanaście przykładów). W pozostałych państwach są to nie więcej niż cztery przykłady współpracy.
Nawiązywanie współpracy z dwoma światowymi imperiami, Stanami Zjednoczonymi i Chinami, wydaje się naturalne. O ile jednak współpraca z miastami amerykańskimi może poszczycić się kilkudziesięcioletnią historią (pierwsze umowy partnerskie podpisywano jeszcze w latach siedemdziesiątych, a intensyfikacja nastąpiła na początku lat dziewięćdziesiątych) to współpraca z miastami chińskimi zaczęła rozwijać się dopiero w XXI wieku, zwłaszcza po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Wtedy też zintensyfikowała się współpraca między Polską i Chinami na szczeblu centralnym, co przełożyło się na relacje między regionami i miastami. Sam Lublin, miasto posiadające najwięcej partnerów zagranicznych spośród polskich miast, współpracuje aż z 3 ośrodkami chińskimi (Jiading – dzielnicą Szanghaju, Jiaozuo i Xiangyang). Współpraca polsko-chińska na poziomie lokalnym opiera się przede wszystkim na wymianie kulturalnej i edukacyjnej. Stopniowo rozwija się także współpraca gospodarcza i akademicka.
Na koniec, jako ciekawostkę, chcielibyśmy przedstawić Wam te państwa, w których jest dokładnie jedno miasto współpracujące z jakimś miastem z Polski. Takich państw jest 9 i w większości partnerstwo nawiązane jest z dużym miastem polskim. Warszawa współpracuje z Seulem (Korea Południowa) i Hanoi (Wietnam), Kraków z Quito (Ekwador) i Cuzco (Peru), Białystok z Lusaką (Zambia), Zabrze z Zahlą (Liban), Płock z Bajandzürch, dzielnicą Ułan Bator, stolicy Mongolii, Ostróda z Ocho Rios (Jamajka), a Kazimierz Dolny z Pahiatua (Nowa Zelandia).
#współpraca_zagraniczna_polskich_miast #miasta_współpracujące #zagraniczni_partnerzy_polskich_miast
_______
Wszystkie nasze mapy są dostępne w pełnej rozdzielczości na naszej stronie internetowej: https://atlas2022.uw.edu.pl/materialy-edukacyjne/mapy/