MAPA TYGODNIA: Osiągnięcia Roberta Lewandowskiego w Bundeslidze

Dziś druga odsłona polskiego soft power w wykonaniu Roberta Lewandowskiego. Tym razem mapa prezentująca gole naszego najlepszego napastnika strzelone poszczególnym drużynom w Bundeslidze.
 
RL9 zadebiutował na niemieckich boiskach w 2010 roku. Przez pierwsze 4 lata grał tam dla Borussi Dortmund, dla której zdobył 74 gole w 131 meczach ligowych. To tam w 2014 roku zdobył po raz pierwszy trofeum najlepszego strzelca rozgrywek (potem powtórzył ten sukces 6 razy grając w Bayernie). W 4 lata Robert Lewandowski razem z kolegami z drużyny zdobył dwa razy mistrzostwo Niemiec i dwa razy wicemistrzostwo.
 
Po bardzo udanym sezonie 2013/14, kapitan reprezentacji Polski trafił do niekwestionowanego dominatora niemieckich boisk, tj. do Bayernu Monachium, z którym związany kontraktem pozostaje do teraz.
 
W te 8 lat pasmo sukcesów napastnika Bayernu trwało nieprzerwanie. W tym czasie Robert zdobył 238 goli (najwięcej, bo aż 25 strzelił Wolfsburgowi) w 256 meczach ligowych, sześć razy zostając królem strzelców, a aż osiem razy mistrzem Niemiec. Summa summarum w 384 meczach Robert strzelił w Bundeslidze 312 bramek, co czyni go drugim najskuteczniejszym napastnikiem w historii niemieckiej ligi. Na tym polu Polak ustępuję wyłącznie legendzie Niemiec Zachodnich, Gerdowi Müllerowi, który na tym poziomie rozgrywek zdobył aż 365 goli.
 
Poza tym, wymieniać można szereg innych osiągnieć indywidualnych Roberta w tym okresie, jak np. najszybsze 5 goli w historii, strzelonych w jednym meczu, czy rekord goli strzelonych w jednym sezonie (41 w sezonie 2020/21).
 
Czy jeszcze kiedyś powtórzy ten wyczyn? Jaka przyszłość czeka Roberta? Gdzie będzie grał od nowego sezonu? Czy dalej w Niemczech? A może Hiszpania? Czas pokaże…, a tymczasem o jedno możemy być spokojni – na pewno nie zamierza prędko rezygnować z gry dla naszej reprezentacji. 😉
_______
Wszystkie nasze mapy są dostępne w pełnej rozdzielczości na naszej stronie internetowej: https://atlas2022.uw.edu.pl/materialy-edukacyjne/mapy/

Powiązane zdjęcia: