MAPA TYGODNIA: Polskie ikony cz. 3 – „Polityka, religia, wojskowość, biznes, sport”

Lech Wałęsa, Robert Lewandowski, Jan Paweł II. To postaci będące niekwestionowanymi symbolami Polski. Ale czy tylko oni? Spacerując po patagońskich Andach pierwszym skojarzeniem z Polską napotkanego przewodnika jest Jerzy Kukuczka, jeden z najwybitniejszych himalaistów w historii. A w Stanach Zjednoczonych w wielu miastach spotkamy pomniki Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego, bohaterów walki o niepodległość USA. W Izraelu natomiast o Polsce przypomina miejsce urodzenia przywódców tego kraju, Dawida Ben-Guriona, Menachema Begina i Szimona Peresa.
 
Dziś prezentujemy ostatnią z serii map „Polskie ikony”. Znajdziecie na niej przedstawicieli świata polityki, religii, wojskowości, biznesu i sportu. Wielu z nich niekoniecznie nasuwa się na myśl gdy zastanawiamy się nad tym kogo można nazwać „polską ikoną”. Mimo to, w naszym odczuciu zasługują na to miano, nawet jeśli ich wpływ na świat nie był pozytywny, jak w przypadku Feliksa Dzierżyńskiego, komunistycznego zbrodniarza, rewolucjonisty i dowódcy Czeka, tajnej sowieckiej policji politycznej.
 
Na dzisiejsze mapie zauważyć można największą różnorodność prezentowanych postaci spośród wszystkich map z serii. Znajdziecie na niej np. Marię Leszczyńską, najdłużej panującą królową Francji; Rafała Lemkina, twórcę pojęcia „ludobójstwo”, Sebastiana Janikowskiego, najsilniejszego kopacza w historii futbolu amerykańskiego, Susan Wojcicki, prezeskę serwisu YouTube, Antoniego Cierplikowskiego, twórcę nowoczesnego fryzjerstwa, czy w końcu braci Warner, założycieli działającej w Hollywood wytwórni filmowej Warner Bros.
 
Zachęcamy do zapoznania się. Może któraś z postaci okaże się dla Was inspirująca?
 
_______
Wszystkie nasze mapy są dostępne w pełnej rozdzielczości na naszej stronie internetowej: https://atlas2022.uw.edu.pl/materialy-edukacyjne/mapy/

Powiązane zdjęcia: