MAPA MIESIĄCA: Fortyfikacje XIX i XX-wieczne na terenie Polski

 
Po wakacjach powracamy z cyklem „Mapa miesiąca”. Dzisiaj słowo o fortyfikacjach znajdujących się na terenie naszego kraju. Fortyfikacje to twierdze, fortece, cytadele czy rejony umocnione. Dużą rolę pełniły one także w XIX i XX wieku – od wojen napoleońskich przez I wojnę światową po II wojnę światową. Konflikty zbrojne, a w czasie pokoju obawa przed nimi, wymusiły powstanie na współczesnych ziemiach polskich wielu systemów obronnych. Największy udział w ich tworzeniu miały Niemcy, Rosja i Austro-Węgry, jednakże nie można zapomnieć także o umocnieniach wykonanych polską ręką (szczególnie licznych w centralnej części kraju). Do najbardziej znanych fortyfikacji należą austrowęgierskie twierdze Kraków i Przemyśl, rosyjskie Warszawa i Modlin, sowiecka Linia Mołotowa czy niemieckie Międzyrzecki Rejon Umocniony, Wał Pomorski i Pozycja Odrzańska. Obecnie w Polsce dużo fortyfikacji jest udostępnionych do zwiedzania w formie muzeów lub obiektów turystycznych, jednakże wiele z nich, szczególnie niewielkich schronów i okopów, nadal nie zostało znalezionych bądź udostępnionych do użytku publicznego.
 
Czy interesujecie się dawnymi fortyfikacjami? Która z nich jest według Was najciekawsza?
 
#fortyfikacje #fortyfications
_______________
Autorką dzisiejszej mapy i opisu jest studentka Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Jagoda Żmudzińska. Ten post i kilka kolejnych w ramach cyklu #mapamiesiąca to efekt pracy studentów w ramach przedmiotu Kartografia w mediach. Dziękujemy za współpracę i gratulujemy wyników!
 
Wszystkie nasze mapy są dostępne w pełnej rozdzielczości na naszej stronie internetowej: http://atlas2022.uw.edu.pl/materialy-edukacyjne/mapy/

Powiązane zdjęcia: