2 września prezydent RP wydał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w 183 miejscowościach położonych wzdłuż granicy z Białorusią. To pierwszy stan wyjątkowy w historii III Rzeczpospolitej. Jego wprowadzenie wiąże się z najnowszą eskalacją kryzysu w stosunkach polsko-białoruskich, mającego wieloletnią historię, zmienną dynamikę, wiele odsłon i płaszczyzn. Dość przypomnieć zdarzenia z ostatnich kilku miesięcy – aresztowanie i przetrzymywanie w więzieniu liderów polskiej mniejszości na Białorusi: Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta, uprowadzenie przez władze białoruskie samolotu Ryanair czy sprawę azylu dla białoruskiej olimpijki w Polsce. Ostatnią manifestacją konfliktu w relacjach polsko-białoruskich jest intensyfikacja presji politycznej na Polskę i Unię Europejską za pośrednictwem migrantów, której celem może być uzyskanie przez rząd w Mińsku koncesji politycznych, np. odnośnie do złagodzenia sankcji czy uzyskania désintéressement sytuacją wewnętrzną na Białorusi, może także korzyści ekonomicznych, a nawet wielopłaszczyznowa destabilizacja sytuacji w Polsce i UE. I tak napiętą sytuację na pograniczu polsko-białoruskim zaostrzyły dodatkowo – bo przecież wciąż pamiętamy o wydarzeniach np. w Gruzji czy na Ukrainie – przeprowadzone we wrześniu w pobliżu polskiej granicy duże rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe Zapad-21, w których głównym przeciwnikiem sił ćwiczących była… “Republika Polar”.
Czy jesteśmy zatem bezpieczni? Czy znowu ze wschodu zagrożona jest nasza suwerenność i integralność terytorialna? Dziś mapy zaczerpnięte z I wydania Atlasu, prezentujące obronę powietrzną Polski, częściowo odpowiadające na to pytanie.
#bezpieczeństwo #obronapowietrzna #BezpieczneGranice
_______
Wszystkie nasze mapy są dostępne w pełnej rozdzielczości na naszej stronie internetowej: https://atlas2022.uw.edu.pl/materialy-edukacyjne/mapy/