MAPA TYGODNIA: wyniki wyborów prezydenckich w 2020 r. – I tura

Wybory prezydenckie w 2020 r. były pod wieloma względami wyjątkowe. Kontrowersje związane z przeprowadzeniem głosowania w pierwotnie zaplanowanym terminie (10 maja) podzieliły polskie społeczeństwo. Przyczyną tych sporów było oczywiście bezpieczeństwo obywateli ze względu na panującą pandemię COVID-19. Pomysłów na rozwiązanie tego problemu było wiele, od wyborów korespondencyjnych, po przedłużenie kadencji urzędującego prezydenta.

Ostatecznie jednak wybory zostały przełożone na 28 czerwca. Data szczególna, wakacyjna, czas wyjazdów i odpoczynku. Miało to duże znaczenie dla geografii wyborczej, co doskonale widać po frekwencji, która była rekordowo wysoka w gminach turystycznych (m.in. Rewal – 85,56, Mielno – 84,9, Łeba – 84,9%). Widać to także na mapach zwycięzców w gminach – niemal wszystkie gminy nadmorskie, w przeciwieństwie do większości gmin wiejskich i miejsko-wiejskich w województwach zachodniopomorskim i pomorskim, dały zwycięstwo Rafałowi Trzaskowskiemu.

Sama analiza zróżnicowania przestrzennego zwycięzców I tury w gminach wskazuje na ciekawe wnioski. Po pierwsze, jedynie 3 kandydatów brało realny udział w tej elekcji. Dla porównania, w 2015 r. w I turze wyborów prezydenckich można było wskazać 4 kandydatów, którzy zwyciężyli na poziomie gminy. Po drugie, kandydat Platformy Obywatelskiej uzyskał poparcie głównie w miastach wojewódzkich i na ich przedmieściach oraz w pojedynczych gminach zachodniej Polski, a mimo to dostał się do II tury z dość wysokim wynikiem. Kluczem tej zagadki jest oczywiście duża liczba mieszkańców miast, ale także bardzo wysoka frekwencja. Po trzecie, Szymon Hołownia uzyskał poparcie wyłącznie w podlaskich gminach zamieszkanych w większości przez ludność prawosławną, czyli w miejscu gdzie od kilku elekcji wygrywali kandydaci PO.

Dla pełnego obrazu wyników tych wyborów konieczna jest analiza II tury, ale o tym za dwa tygodnie!

A Wy gdzie oddawaliście głos w tych wyborach? Głosowaliście w miejscu zamieszkania, czy byliście w podróży?

#wybory #wyboryprezydenckie #wyboryprezydenckie2020 #prezydent2020 #wyborynamapie #ATLAS2022

 

Powiązane zdjęcia: